IFTTT “If This Then That” Servisleri

IFTTT; uzun zamandır düşündüğüm Akıllı ev sistemi projemi hayata geçirmemde kullanılabilcek servisler arasında Kod Dünyasındaki If döngüsünün uygulamaların birbiri ile konuşmasını sağlamasıyla son 10 yılın en iyi ve başarılı yükselişe sahip olan çözümü.

IFTTT Nedir?

İşleyiş olarak iki farklı uygulamanın API’lerini kullanarak konuşmasını sağlamayı sürükle ve bırak arayüzlerle yapmanızı sağlıyor.  Fikir bu kadar basitve basit olduğu kadar da hayat kurtarıcı.

IFTTT recipesÖrneğin; Bir dosyayı 10 farklı bulut hesabına gönderecekseniz tek tek login ve yükleme işlemi yapmanız gerekirken IFTT ile Bulut A’ya gönderdiğim dosyaları eşleştirdiğim diğer bulut hesaplarına da otomatik yükle demeniz yeterli oluyor geriye bir tek sizin dosyayı Bulut A hesabınıza göndermeniz kalıyor.

Hatta hava yağmurlu olacaksa (if) bana mesaj at (then) ya da Akıllı ev cihazımı uyar (do) -pencereleri kapasın- kurgusunu yapmanız yeterli.

IFTT bir benzeri de aynı mantığı kullanan ve daha profesyonel uygulamalar ile entegre olan daha çok kurumsal kullanıma odaklanan Zapier.  Zapier’in artısı büyük uygulamaların API list’de olması ve ek olarak da geliştirici platformunun da hizmete alınmış olması ki bu şu anlama geliyor eğer eşleştireceğiniz uygulamalar API list de yok ise entegrasyonunu siz yapabiliyorsunuz. Son kullanıcı için elzem olmasa da kurumsal dünyada epey işe yarayacağı kesin. (Zapbook – API Directory)

IFTTT şu anda 268 entegrasyon kanalına sahipken, Zapier de bu sayı 500+ tamamen kullanımınıza göre seçiminiz değişecek olsa da iki katmanda da aradığınız tüm uygulamaları bulabilirsiniz.

IFTTT ilgimi daha çok Openhab ve diğer akıllı hub’lar ile olan entegrasyon kısmında çekiyor. Openhab Akıllı ev sistemlerinde, açık kaynak kodlu en iyi yönetim sistem çözümü. Rassbery Pi , Arduino ya da Pine64 gibi bir board üzerine kuruduğunuzda z-wave, zigbee gibi modülleriyle Akıllı ev ssitemlerine başarılı bir giriş yaptığın ve katman ile sensörleri de IFTT ile entegre ettiğinizde de komple akıllı çözüm sağlayarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. (yakında Akıllı Ev Sistemi Tasarımımla ilgili olarak ayrı bir yazı paylaşacağım.)

Entegrasyonları IFTTT WEB ve mobil uygulamaları (Android ve IOS) üzerinden kolaylıkla yapabilmektesiniz. IOT, Akıllı ev sistemleri, IFTTT derken hayatı tamamen otomatikleştirir hale de geliyoruz. Rahatlık açısından iyi olmakla birlikte IOT dahilinde sosyolojik, psikolojik ve fiziksel (sağlık) açısından da tartışılacak bir konumuz daha olmuş oluyor.

Bir Cevap Yazın