Google Her bilginizi Biliyor ve Saklıyor.

Arama Motorları marketinde Google, 2015 verilerine göre %70 küsürlük payı ile lider. Bu liderlik gücü getiriken, güç de liderliğin devam etmesini sağlıyor.

Alphabet ve alt şirketleri gelişmeye ve genişlemeye devame derken itici güç önyüzde Arama Motoru ve bağlantıyı sağlayan Mail servisi olmasına karşın bağlı olduğu tüm alt uygulamalarla Digital Dünyamıza hükmetme eğirisini doğru orantılı olarak arttırmaya devam ediyor.

Google dendiğinde ücretsiz ve neredeyse sınırsız özellikleri ile her derde deva olan uygulamaları ile en az bir mail adresi sahipliğimizle hayatımızda uzun süredir yer alıyor.
Peki ne olmuş ne güzel bir üniversite kampüsünde 2 desktop ile doğmuş ve Dünya devi haline gelmişse Alkışlamak lazım değil mi? Kesinlikle alkışlamak ve bir de diğer taraftan düşünmek gerek…
Nasıl bu kadar büyüdüğünü, hangi firma ve servislerle ortaklıkları olduğunu hangi toplantılara katıldığını bir kenera koyar ve Google’ın hayatımızdaki yerini incelemek daha yerinde olacaktır.

Google da en çok yaptığımız işlemler Arama, Konum servisleri, Gdrive ile bulut servisi ile dosyalrınıza erişim diye uzayıp gider.

Google Neleri Biliyor?

 1. Arama Geçmişi  – Bütün arama geçmişinizi görebilirsiniz.

  Arama Tarihçenize baktığınızda gözlerinize inanamayacaksınız. Tarayıcılarınızdan yaptığınız tüm güvensiz aramalar (Mozilla Private Browsing) tarayıcı oturumunuzu sonlandırdığınızda silmeyi untutuğunuz hatta farkında bile olmadığoınız tarayıcı geçmişi (Mozilla Unut Düğmesi) ni hatta mailinizle ilişkili olan kulandığınız telefon ve bilgilerinin yanında Google Play üzerinden telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların en son ne zaman çalıştırıldığı 😮

 2. Reklamlar – Sizin ilgi alanlarınızın ne olduğuna dair tahminlerini ve bu tahminlere göre siz gösterilen reklamları görebilirsiniz.

  Öntanımlı oalarak açık olan bu servis ile arama geçmişiniz daha doğrusu google gemişiniz kullnılarak oluşturulan profilinize uygun reklamların gösterilmesi sağlanıyor.

 3. Konum Geçmişi –  Herhangi bir zamanda bir şeyler yapmak için kullandığınız konumlar

  Konum servisini her açtığınızda konumuzun kaydedilmesi sonucu tutulan konum tarihçeniz, (Sizin unutuğunuz yerleri bile google unutmuyor!) ve maps kullanımınıza dair bilgiler Big Data da yerini alıyor.

 4. Verilerinizi İndirin – Alpğhabet’in sizin hakkınızda bildiği tüm bilgileri dışarı aktarın.

  Alphabet’in sizin hakkınızda bildiklerini kullandığınız servisleri ve servislerin sağladıkları bilgileri arçivlenmesini sağlayarak Google’ın sizin hakkınızda bildklerini görebilirsiniz.

 5. Google Hesap Özeti–  Kullandığınız servisleri gösteren bir aktivite sayfası.

  Mailiniz ve işlişkili tüm hesapları kontrol edebilceğiniz dashboard ekranı.

 6. YouTube Arama Geçmişi –  YouTube da tüm aramalarınızı saklıyor.

  Tabii ilişkili servisler içerisinde vide geçmişiniz de unutulmuş değil. (Aman dikkat! 🙂 )

 7. İzinler –  Buradan kullandığınız sitelere ve eklentilere verdiğiniz izinleri görüntüleyebilirsiniz.

Tüm ilişkili servisler ve tek hesap n servis mantalitesi ile kolaylık sunulsa da gerçekte kişi profili oluşturmak ve bu profillerin en saf haliyle reklam amaçlı kullanıldığını düşünmek gerçekten saflık olsa gerek. Profil bilgilerinizin Ne zaman ve Nasıl kullanılacağını bilememek digital dünyadaki ilişkiler yumağını daha da karmaşıklaştırıyor.

Tabii bu karmaşıklığın içinde FBI, NSA, ulusal güvenlik derken kişisel profillerin daha önce ne kadar kullanıldığı sorusu, devasa servisleri bedava kullanmak ve kullanmamak arasında gidip gelmemizi sağlıyor.

Bir Cevap Yazın