GO bir Strateji -tahta- Oyunu

Bir Strateji oyunu “GO”

Almaçlı olarak oynanan strateji oyunlarının en eskilerinden biri “IGO” ( 囲碁) ya da Japonca adı ile “GO”, Korede “Baduk” (바둑),  Çin’de “Wei Chi” olarak bilinir ve telaffuz edilir.  2.500 yıl öncesine dayanan ve Asya’da imparatorların savaş alanlarını canlandırdığı ve savaşları kazandığı, yaşamı canlandırabileceğiniz tek strateji oyunudur diyebiliriz.

 GobanGo oyunu; 9×9 temel, 13×13 orta ve 19×19 gerçek boyutlu (7×7 ve 17×17 tahtalarda kullanılabilir.) tahta üzerinde 361 taş ile (181 siyah – 180 Beyaz) oynanır. Tahta boş olarak oyuna başlanır, taşlar çizgilerin kesişim noktalarına konur ve taşların hiçbir özelliği (hareket) yoktur.

Peki bu kadar basit halde en fazla 10 adet kuralı olan oyunun dünyanın en zor oyunlarından biri olmayı nasıl başarmıştır?

Basitlik her zaman zor olmuştur!

Basitlikteki denge ve uyumu sağlamak ne kadar zor ise go oyununda da boş tahtaya ilk taş konduğu andan itibaren tek amaç olan; “en az taşınızla en büyük -rakip- alanı alarak tahtayı ele geçirmek” için tüm stratejik zekanızı ortaya koyarak oyunun devamını sağlamak aynı zorluktadır.

Felsefi olarak bakarsanız, 361 noktadan oluşan Go tahtasının “Üç yüz altmış kesişim noktası yılın günlerini, 4 köşe, 4 mevsimi sembolize ettiği. Her mevsime düşen doksan gün, tahtayı dört eşit parçaya ayıran doksanar keşisim noktasına denk geldiği ve kenarlardaki toplam 72 keşişim notası (5’er günlük) 72 haftayı ifade ettiğidir.” işin özünde insan hayatının doğumdan ölümüne kadar ki döngüsünün tarif edildiği görülür.Go Master

Yukarıdaki cümlelerle “basit bir oyun” dediğinizi duyar gibi oluyorum ki 1994 yılndan bu yana da birçok kez üzülerek duyduğumu söylemek de isterim.
2012 yılındaki verilere göre Asya da 40 milyon go oyuncusu olduğu, Japonya ve Kore de sadece go eğitimi veren TV kanalları olduğu, okullarda Go dersi olduğunu söylesem ve tekrar düşünmenizi rica etsem…

Go, tahtası üzerinde savaşlar kazanılmış, oyuncunun stratejik zekasını ileri seviyelere taşımasına yardımcı olan, birçok ülkede yöneticilere eğitimlerinin verildiği, karşınızdakinin (dolayısıyla kendiniz de) karakterini tahta üzerinde apaçık görebileceğiniz bir oyundur.

Hatta, halen bir insanı yenecek GO yazılımını yapana Asyalı bir işadamı tarafından yüksek meblağlarda para ödülü vardır ki 10-15 senedir daha insanı yenecek bir yazılım yapılamamıştır. Oyun tahtasının 19×19 olduğu ve taşların kesişim yerlerine konulduğu düşünüldüğünde oyunun basit olmasına karşın ne kadar karmaşıklaşabileceği bir kez daha ortaya çıkar.

Türkiyede GO denildiğinde, 1988 yılında Alper Kılınç ve Mehmet Dardenizin ODTÜ’de oyunu oynamaları ile başlıyor. 1995 senesinde Türkiye Go Oyuncuları Derneği kuruluyor. Kuruluştan bu yana dernek birçok faalliyette bulunmuş, dernek dışında farklı illerde klüpler ve dernekler kurulmuş ve Go tanıtımı yapılmaya devam etmiştir.

1996 da İTU’de çimlerin üzerinde klüp ve oda yokken arkadaşlarla Go oynar ve merakla yanımıza gelenlere de anlatırken, şimdi geldiğimiz nokta, ülkemizde Go ile ilgili 10 adet turnuva düzenlenmekle birlikte okul müfredatına zeka oyunları kapsamında ders olarak girmiş durumdadır. 17-18 senede biraz yavaş da olsa gelinen nokta en azından okullarda ders olarak gösterilmesi sevindiricidir.

Çevrimiçi Go Sunucuları: Bu sunucular üzerinden seviyenize göre çevrimiçi oyunlar oynayabilir, derslere katılabilirsiniz. En bilinen sunucuları aşağıda bulabilirsiniz.

KGS Go Sunucusu
PandaNet
Online-GO
British Go

Oyun Yazılımları:

British Go bizim için hepsini incelemiş. Teşekkürlerimizi borç biliriz. 🙂 Naçizane yeni öğreniyorsanız Easy GO ile başlamanızı tavsiye ederim. Sonrasında diğer yazılımlar ve Many Face Of Go yu kullanabilirsiniz.

IOS yazılımları ve Android yazılımları için de linklerden faydalanabilirsiniz.

İletişime Geçebileceğiniz Go Dernek ve Klüpleri:

Gooyunu.org sitesi ilgili dernekleri ve etkinlikleri toparlamış bigilere buradan erişebilirsiniz.

Oyunun kurallarını ve oynanışına ait detayları farklı bir yazıda ele alacağım şimdilik, yararlı olabilecek linkler, örnek bir oyun ve Kifu ile sizi Go Dünyasını adım atmış olarak yazımı sonlandırıyorum.

Örnek Oyun: En kısa sürede eklenecektir.

 Örnek Oyun sonu kaydı (Kifu)

jiang-weijie-vs-lee-changho-2012

 

 

Bir Cevap Yazın