Kağıt Modelcilik

Eskiden gazeteler, dergiler karton modeller verir bizler de yapıştırarak tamamlar ve gemiler, arabalar, evler yapardık. Yakın zaman kadar yapmaya devam ettiğim ve kafa dağıtmaya birebir olan Plastik model, figür ve bust yapımına ara vermeme rağmen internette araştırırken maketçi bir arkadaşımın iletmesi üzerine “kağıt modelleri” araştırmaya başladım.

Aşağıda eski ve yeni örnekleri görebileceğiniz üzere bu konuda epey güzel çalışmalar ortaya çıkmış, başarılı forumlar ve bloglar kurulumuş.

Eski kağıt model araç tasarımı
Eski kağıt model araç tasarımı
Yeni Kağıt Model Tasarımı
Yeni Kağıt Model Tasarımı
Yeni Kağıt Model Tasarımı
Yeni Kağıt Model Tasarımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşleyiş de çok basit gözünüze güzel gelen bir modeli, ilgili blog veya forumdan tasarımını download ediyorsunuz ve uygun kalınlıktaki kağıda basarak ya da istediğiniz ebatlarda basılmış halini farklı kağıtlardan keserek katlamaya ve yapıştırmaya başlıyorsunuz. Gözünüz keser ise de aynı modelleri biraz daha uğraş verek plastik amket plakalarından ya da metal plakalardan da yaparak boyama yapabilirsiniz.

Güzel bir Merlin 45 – Spitfire Engine örnğini de inceleyebilirsiniz.

Sm-Merlin_5073
Konu ilgilinizi çektiyse aşağıdaki site ve forumlardan örnek tasarımları indirebilir ve detaylı bilgiler edinebilirsiniz. (internette paper model şeklinde aratma yaparak daha fazla sonuca da ulaşabilirsiniz.)

Paper-Replika, Paper Modelers,
Modelleri uzun emekler sonucu yapılınca saklamak da epey önem kazanıyor, Toz gelmemesi, el değmemesi vs. gibi konular için genellikle modellere plexi malzemeden kutular yapıyoruz. Kağıt modelleri de tamamladıktan sonra kağıtlarda boyayı koruyan ve parlak bir yüzey oluşturmayan koruma spreyleri ile ya da plexi kutu ile tam bir koruma sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın