Tesbih çekim ölçüleri

Tesbih yapımı ve ölçeklendirme.

Tesbih ölçüsü tesbihi yapan usta ve tesbihi satın alanın beğenisine kalmış olmakla birlikte zamanla oluşmuş ve kabul görmüş belli temel kurallar da yok değildir.

tesbihBu kurallardan en kesin olanı koleksiyonluk bir tesbih alıyorsanız imame boyunun tane boyunun 5,5 katından az olmaması 6 katını da geçmemesi olacaktır. Bu kural imame’nin malzemesi (kırılganlık), malzemenin bulunabilirliği (imame yapmak için yeterli uzunlukta parça çıkmaya bilmektedir.), imame tasarımı ve üzerindeki sanatsal oyma çalışması imamenin boyutunu etkilemektedir.

Örneğin bir osmanlı tesbihe tane x 6 oranı ile imame yaparsanız, çekimi rahatsız olacak, görsel olarak da dengesiz olacaktır.

Oluşabilecek farklı durumlara karşın genel teammüller bellidir ve ekteki görselde verilmiştir. Tesbihin kamçısının bile oransal olarak tesbihi dikey konumda tuttuğunuzdaki iç uzunluğu kadar olması gerektiği yönünde olsa da kamçı uzunluğu imamenin uzunluğu ile değişeceğinden ilgili ölçüler değişkenlik gösterecektir.

Tesbihin ölçülerinin değişkenlik gösterebilcek en büyük kısmı ise duraklardır. Durakların dengeli şekilde ölçeklendirilmesi, çekimde sonra bırakılması, malzemeye olan etkisi ve beğeniye bağlı olması sebebiyle çoğunlukla küçük ve orantısız olarak çekilmektedir. Halbuki tesbihin tümüne olan denge değerlendirilmeli ve duraklar da kamçı ya da tane gibi görülmelidir.

Görseli büyük görmek için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın