Mekanizma’da Sonlandırılması ve Perlage Nedir?

Perlage , Dairesel Parlatma Nedir?

Fransızcası Perlage ya da Perlée olarak tanımlanan işlem kelime anlamı olarak boncuk/boncuklu desen oluşturma olarak birebir çevrilmekle birlikte, parça üzerine dairesel inci deseni çıkartmak olarak adlandırılabilir. İşlem tamamen dekoratif amaçlı sonlandırma aşamasında yapılmaktadır.

Perlage tool
Perlage tool

Genellikle, mekanizma platelerine ve köprülerine uygulanan işlem, teknik olarak metalin taşlanması işlemidir. Taşlanacak bölge genişliğine göre seçilen boyutlardaki elmas taş çubukla ve çubuğun mekanizmaya dikey düzlemde dönerek hafif bir baskı ile değmesiyle, metal yüzeyde dairesel bir iz  bırakması ve art arda yapılan dairelerin kesişmeleri sonucu parçanın Perlage olarak dekore edilmesi sağlanır.

Dekorasyonda kullanılacak parçaların büyüklükleri değişse de dairelerin büyüklüğü genelde 5mm den büyük olmaz. Bu şekilde yüzeydeki çember de 80-90 daire oluşturularak dekorasyon elle hassas bir şekilde yapılır.

Araç olarak;

Değişik dönme hızlarında yüksekliği ve haraketi ayarlanabilir uç takılabilen bir motor (dramel ile deneyebilirsiniz) kullanılabilir. Tabii bu iş için özel tasarlanmış farklı arçlar da bulmak mümkündür.

Uç Malzemesi olarak;

Cratex olarak tabir edilen ve taşlama da kullanılan elmas çubuklar kullanılır. Çubukların çapları 1″, 1/2″ … şeklinde farklı çaplarda belirlenmiştir. (buradan bakabilirsiniz)
Sertlik dereceleri ise (görsellerin altında yer almaktadır.) renk ile ifade edilirler. Aynı malzemenin farklı şekildeki çubukları Anglage işleminde de kullanılmaktadır.

cratex diamond
cratex diamond

Renk Sertlik
Green Coarse
Dark Brown Medium
Reddish Brown Fine
Grey Green Extra Fine

Firmanın sitesinde metallerde kullanılacak sertlikler aşağıdak, şekilde verilmiş olsa da saaat mekanizmasında Fine daha çok da Extra Fine, perlage işleminde genellikle kullanır.

Stainless Steel (harden metals) – Medium or Fine
Aluminum (softer metals) – Fine or Extra Fine

Örnek Fotoğraflar;

Perlage Videoları

Uyarı !! : Materyal metal ile temas ettiğinde mikro oranlarda parçalandığından dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın