Omega Flightmaster Projesi nasıl tamamlandı?

Omega Flightmaster Projesi Nasıl? ve Ne kadar Sürede Tamamlandı?

Özellikle vintage saatleri eskiden olduğu şekilde yeni durumlarına döndürmek veya NOS parçalar ile ilk günkü gibi bir araya getirmek keyif aldığım bir uğraş.

Şu ana kadar birçok farklı marka ve modeli bir araya toplamış olsam da özellikle son topladığım Omega Flightmaster ile birlikte süreçten sizlere de bahsetmek istedim.

Omega Flightmaster DialSaat Projeleri anlık olarak uygulanmayacak kadar sabır isteyen işler oluyorlar. Bu Ne demek şimdi? Derseniz; Elimde bazı modellere ait parçalar var ki 2 senedir bir araya gelecekleri diğer parça arayışım devam ederken bazıları da bitmiş olması için 1 senedir tek bir parçayı bekliyorlar.

Böyle olunca sabırlı olmak konunun temel taşı oluyor.

İş iki farklı yöntem ile ilerleyebiliyor;

Toplamak istediğiniz marka ve modele ait parça ya da parçaları herhangi bir zaman, bir şekilde temin etmiş olmak ve stoklamak sonrasında ise bu parçalara uygun marka & modeli seçmek diğeri ise istediğiniz bir modeli belirlemek ve model’e uygun parçaları bir araya getirme arayışına girmek.

iki yöntemin de kendine göre zorlukları olmakla beraber ikinci yöntemde özellikle, spesifik parçalara odaklanacağınızdan birinci yöntemdeki stokçuluğu yapmamış olmanız anlamına geliyor ki bu durumda seçeceğiniz marka ve modele göre parçaların fiyatlarını göz önünde bulundurursanız stokçuluğun maliyetli bir işlem olacağını da tahmin edersiniz.

İki yöntemden hangisini kullanırsanız kullanın toplayacağınız saati iyi tanımalı ve tüm özellikleri araştırmalısınız. Saatin tarihçesi, farklı modelleri, model numaraları, orijinal reklam fotoğrafları, manuel ve servis kılavuzlarının temini ve model hakkında yazılmış makaleleri temin etmelisiniz.  Neden? Diye soracak olursanız, çok gereksiz ve külfet gibi gözüken bu iş, bir parça temini ya da modele göre hatalı bir parça temin edip maddi ve manevi zarara girmenizi önleyici bir çalışma olmakla birlikte bu kadar isteyip de bir araya getirmeyi hedeflediğiniz saati de daha iyi tanımanızı ve değerini bilmenizi sağlıyor.

Bu kadar genel bilgiden sonra gelelim Omega Flightmaster saatimize.

Çok uzun zamandır edinmeyi istediğim bir modeldir kendileri. Bu sebeple toplamaya karar verdikten sonra arayışıma öncelikle mekanizma ve kasa ile başladım. Mekanizma iyi kötü belli arayışlar ile temin edilebilse bile, kasanın temiz bulunması hele ki NOS bir kasanın fahiş fiyatlara erişmesi söz konusu oluyordu.

İrtibata geçtiğim parça satıcılarından en son NOS bir Omega Flightmaster kasasına 1250CHF fiyat istendiğini öğrendiğimde ise umutsuzluğa kapılmadım dersem yalan söylemiş olurum.  Tabii bu yazışmaları yaptığınızda elinizde NOS bir cal. 911 var ise de işler daha da kötü hal almış oluyor.

İşte burada şans devreye giriyor, mekanizma temininden yaklşık 3 ay sonra bir şekilde NOS bir kasa denk geliyor ve temin edebiliyorum. En temel öğeler olan kasa ve mekanizmanın ardındaki tüm bileşenler, marka ve modele göre temin etme ihtimali değişse de Omega flightmaster’da daha kolay.

Kasa ve mekanizma sonrası, özellikle kadran ve kollar parça temininde ikinci sırayı alıyor. Sonrasında ise butonlar, tepeler ve son olarak kordon. Kordon olmazsa olmaz değil ama ne kadar orijinal’e yakın toplarsanız saatiniz o kadar değerli olacağı da aşikar. Örnek olarak topladığınız saatin çelik ve deri opsiyonlu iki farklı kordon seçimi olabilir. Burada benim tavsiyem ve tercihim daha nadir ve değeri olan seçimi yapmak olacaktır. (Not: Hatta modele ait orijinal kutu ve kağıtlar da projeye dahil edilebilir.)

2 aydan başlayıp seneler süresine ulaşabilen saat projelerinde sonuca ulaşmak ise en büyük haz. Bilimsel olarak da hedeflenen işin tamamlanması değil de hedefe koşmak ve ara başarıların insana mutluluk verdiği ispatlandığından, saat tamamlandığıktan sonra da koleksiyonunuzda saklamak ya da elden çıkarmak size kalmış oluyor.

Dikkat! Saat proejelerine başlamak bilimsel nedenlerle bağımlılık yapabilir. 😉

Omega Museum

Chronomaddox

Gelelim Projeye ait fotoğraflara:

 

Bir Cevap Yazın