Rolex İcviçre Tesisleri

İsviçre ve Rolex tesisleri;

Rolex Cenevre, İsviçre merkezli bir firma durumunda olsa da ilk kuruluşu, Hans Wilsdorf tarafından 1908 yılında Londra, İngiltere’de oldu ve 1919 yılında Cenevre’ye taşındı.

Şu anda Rolex’in saatlerinde kullanılan bileşenlerin % 100’ü İsviçre’deki tesistlerinde -dikey üretim- üretilmektedir.

Rolex-Plan-Les-Quates-sit,-in-Geneva,-Switzerland
Rolex-Plan-Les-Quates-sit,-in-Geneva,-Switzerland

Saatlerde kullanmak üzere kasa ve bilezik için altın, platin ve çelik eritip döküldüğü Rolex dökümhanesi “Rolex Plan-Les-Quates” tesisidir.

Rolex-Chene-Bourg-site_Geneva
Rolex-Chene-Bourg-site_Geneva

Diğer yandan Chêne-Bourg, İsviçre tesisi de kollar, kadran, bezel ve cam üretimi konusunda uzmanlaşmıştır. Yine gravür ve kalem işçilikleri de bu fabrikada yapılmaktadır.

Rolex-Chene-Bourg-site_Geneva_Placing-the-appliques Rolex-Chene-Bourg-site_Geneva_Gem-setting-the-bezel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hans Wilsdorf ‘un yatırım yaptığı ve 2012 yılında bitirilen Bienne, İsviçre’deki tesiste ise mekanizma imalatı yapılmaktadır. 250 bin metreküplük bir alanı kaplayan bu tesiste, saatlere ait tüm mekanizmalar yapılmaktadır. 2000 çalışanı ile bu devasa tesiste yıllık 50 milyon bileşen ve 750K mekanizma üretilmektedir. (2011 yılında Contrôle Officiel Suisse des CHRONOMETRES (COSC) sertifikası alınan mekanizma saysını firma 751.000 olarak açıklamıştı.)

Jura bölgesinde, Champs-de-Boujean de bulanan endüstriyel tesis.

Rolex-Buildings-in-Bienne-Switzerland
Rolex-Buildings-in-Bienne-Switzerland

Firmanın kuruluşu ve Hans Wilsdorf;

Hans-Wilsdorf-Founder-Of-Rolexfirmayı 1908 yılında Londra, İngilterede kurdu. Başlangıçta 1905 yılında Aegler S.A ile ortak olan Rolexin ortağı Jean ve Anna Maria Aegler’in 1878’de kurduğu Aegler SA, Bienne, İsviçre’de yüksek kaliteli mekanizmalar yapmasıyla biliniyordu.
Firmanın 1914 deki fabrikasından bir görünüm;

 

 

 

Aegler-SA-Rolex-Movement-Manufactory

Rolex-Aegler-Movement-Design-Caliber-2500
Aegler Movement Design Cal2500

1957 yılında lanse edilen cal.1500, 1977 yılında değişikliğe uğramaya başladı ve önce 3035 ve sonrasında 1988 yılında 3135 olarak üretilmeye devam etti. (Yanda cal.1500’ün teknik çizimleri sırasında)

Tüm bu gelişmelere rağmen Horoloji tarihinde de kabul edildiği şekilde Rolex’e başarıyı 1926 yılında lanse edilen “Oyster” modeli getirdi.

 

1950 lerden reklam ve 1700’lerde Abraham-Louis Perrelet’in çalışması esnasında gösterilmesi

Abraham-Louis-Perrelet-Rolex-Perpetual-Movement-History
Emil-Borer-Technical-Chief-Director-of-Rolex  Firmanın gelişiminde en büyük rollerden birisi, Baş teknisyen Emile Freeze (Chief Technical Director) aittir. Özellikle rotor sistemini mükemmelştirmek için büyük emek harcamış olan Freeze, I. Dünya savaşında mühendis olarak Aegler firmasına mühendis olarak başlamıştır. Çok geçmeden bilgi ve becerisi ile yeni teknolojilerden ve gelişim atölyesinden sorumlu olur ve ilerleyen yıllarla birlikte 1944 yılından firma firma bünyesine tamamen katılana kadar genel müdür olarak görev yapmıştır.

1931 yılında, patentli olarak ileri – geri çift yönlü Rotor hareketi ile Abraham Louis Perelet 1770 yılında geliştirdiği temel rotor hareketini bir üst seviyeye taşıyarak zembereği optimum gerginlikte tutmayı sağlayarak pazarda büyük bir başarı sağlamıştı.

Rolex-Perpetual-Movement-1931Rolex-Perpetual-1931

 

 

 

 

 

Bienne, İsviçre mekanizma tesisinden fotoğraflar;

Bir Cevap Yazın