Saat Kolları’nın çapları nasıl ölçülür ve değiştirilir?

Saat Kollar’ının delik boyutlarını değiştirme.

Saatlerin kolları ( hands ) boyutları; mekanizmanızdaki stem ölçülerine ve kadran tasarımına göre değişmektedir. Öncelikle stem nedir? Kısaca bahsedelim.

Mekanizmadaki saat, dakika ve saniye çarklarının hareketini kollar ileten parçadır. Parça iç içe geçmiş borulardan oluşur ve her kol kendisine ait (çaptaki) boruya oturarak hareket eder.

stemin saat koluna ait kısmı.
stemin dakika koluna ait kısmı.
stemin saniye koluna ait kısmı.

Saat kolları ve doğal olarak deliklerinin çapları “1.40 x 0.95 x 0.27” ya da “140 x 95 x 27” şeklinde mm cinsinden ifade edilir. Burada sırasıyla saat x dakika x saniye var ise sırayla krono saat kolları’nın ölçüleri belirtilmiştir. Saat Kolları’nı temin ederken ölçülerine ya da uygun olduğu mekanizmaları bilmelisiniz. (tabii tek yöntem bu değil) Saat kollarını takacağınız mekanizmanın ölçülerini araştırmalı (ki bu konuda en iyi site ranfft.de dir) ve mekanizmaya ait sayfada Hands yazan kısımdaki ölçülere göre uygun kolları edinmelisiniz.

Çoğu satıcı kol delik (hole) çaplarını yazmaz ama uygun olan mekanizmayı yazar buradan yola çıkarak kol ölçülerini karşılaştırarak alım yapabilirsiniz.

Aynı şekilde elinizde olan bir kol’un hangi mekanizmaya ait olduğunu da kolların delik çağlarını ölçerek bulabilirsiniz bunun için en iyi araç Bergeeon 30464 numaralı araçtır. Bu araçla videodaki şekilde ölçümleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bergeeon 30464
Bergeeon 30464

Ölçümlemenin haricinde, elinizde var olan bir kol çapını da eğer küçük geliyor ise büyüterek kullanmanız mümkün olabilmektedir. Bu iş hassas çalışma gerektirip yapacağınız delik büyütme işlemi için de iki tip araç gerektirmektedir. araçlardan biri kol mengene’sidir. Mengene farklı boyutlardaki delikler olan ve kolların bu deliklere oturtularak sıkıştırıldığı bir araçtır.

Büyütülecek olan kol, kendisinden bir ölçü büyük olan deliğe sıkıştırılarak yuvarlak uçlu ince eğe ile genişletilir. Burada kolun boyalı olması dikkate alınması gereken bir husustur. Delik genişletilirken çizilecek ve boyaları döküleceği için rötuş gerektirebilir. Eğeleme işlemi yine Bergeon Soothing Broaches setleri kullanılarak yapılır.

Soothing Broaches
Soothing Broaches
Soothing Broaches kullanım
Soothing Broaches kullanım

Bir Cevap Yazın