Widmanstatten ile kadranlara Kozmik dokunuş

Widmanstätten patterni ile saat kadranlarına kozmik dokunuş.

Son zamanlarda yeni trend eşsiz olmasından ve teminliğinin zorluğundan olsa gerek yeni kadran materyali olarak Widmanstätten pattern‘ine ile göz alıcılığa sahip “Meteoritler” kullanılmaya başlandı.

Meteorite

Widmanstätten patterninden dolayı eşsizliğin yanında, saatte Uzaydan bir parça da taşıyor olma hissi de kullanımın trend olmasını sağlıyor. Saat sektöründe de her yıl yeni trendler ile farklı malzemeler ve teknikler kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse kasalarda Bronze tutkusu yandı ve söndü, şu ara seramik ve karbon revaçta.

Kadran ise saatin yüzü olmasından dolayı en çok değişikliğe uğrayan parça ve Widmanstätten pattern ile farklı görsel yapısı ile şu ara revaçtaki materyal, uzayın derinliklerinden gelmiş meteorit’ler. JLC, JD, Permigiani, Rolex, Corum kullanıma başlayan ilk firmalardan.

Kadranda, 4.5 milyar yıllık materyal geçmişi haricinde çekiciliği, kayanın her kesiminde Widmanstätten pattern olarak adlandırılan Nikel ve Demir kristallerinin yarattığı özgün motifler oluşturuyor.

-widmanstatten pattern Meteor kaya parçası
Meteorite rock part

Örneğin JLC nin kadranı, Mars ve Jupiter arasından gelmesinin yanında istenen görünüm elde edilene kadar ince tabakalar halinde kesilerek isteneni verecek olan desen beklenmiş.

JLC Meteor kadran
JLC Meteorite dial

Meteorit lerin kesildiğinde istenen desenin yakalanması için deneme yanılma gerekiyor çünkü her taşın içindeki materyal ve oluşum durumuna göre desen farklılaşıyor bazılarında çok belirgin ve yorucu iken bazılarında belli belirsiz oluyor bu da istenen kadran için ne kadar meteroit kayasının kullanılacağını düşündürüyor. Belki ilk seferde istenen deseni yakalayacaksınız belki de 20. kaya’da bu sebeple maliyetiniz aratacak.

Malzemeyi işlemek de bildiğim kadarıyla zor, milyar yılın ve uzay ortamının verdiği kararlılıkla birlikte metal içerikli olmasından dolayı taş çok zor kesiliyor.

Her taşın kendi içinde bir tarihçesi var ve tarihçesi bilinen taşlar kullanıldığında saatin değeri bir o kadar artıyor bkz. Rolex.

Rolex’in kullandığı taş “Givon” Meteor’undan ve Sınıf IVA göktaşı. ilk 1838 yılında rapor edilmiş. Bilim adamları göktaşının tarih öncesi çağlarda Namibya çölüne indiğini ve parçalanarak 26.000 kilogram metalin Büyük Namaqualand, Namibya, Afrika’da dağıldığını aktarıyorlar. Böyle olunca saatiniz için anlatacak bir hikayeniz daha oluyor. :)

Rolex Oyster Perpetual Meteorit Kadran
Rolex Meteorite Cosmograph

Denemek isterseniz ve işleyebilecek aletleriniz var ise Göktaşından temin etmek mümkün sonuçta güzel bir saatiniz olabilir. ;)

Farklı Örnekler;

Corum Admirals
Corum
Arnold & Son
Arnold & Son

Bir Cevap Yazın