DEM Karaköy ve Çay Keyfi;

Dem Karaköy, Çınaraltı, Tophane, Asmalı Mescid derken yeni bir toplanma yeri oluşmaya başlayan Karaköyün ara sokaklarında yer alıyor. Burada son zamanlarda birçok mekan açılmış ve hepsi de popüler durumda, yer bulmak bile mümkün değil.

dem1Gelelim DEM Karaköy’e, bir çay sever olarak duyduktan sonra gitmemek olmaz, evdeki çayların yanına ne tür çaylar eklemek lazım bir tadalım diyrek,”60 çeşit çay çeşidiyle 60 kere daha geleceksiniz.” söylemi ile sizi karşılayan (Çay Menüsü) DEM’in yolunu tuttuk. Mekan bizleri, Türk çayı, Beya çay, Oolang, Tütsülenmiş çay, Pu-Erh çayı, Siyah çay, Yeşil çayi, Kırmızı çay “Rooibos”, Meyve çayları derken 60 farklı çeşit çayı ile karşıladı.

dem_6

1262725_456148471165939_497195013_o-1

Cumartesi sabahı olması sebebiyle biraz zor yer bulabildik, çok büyük olmayan mekan, keyifli tasarlanmış oturmaktan ve içmekten kalkıp gidesiniz pek gelmiyor. Çay seçeneğinin çok olması sebebiyle de seçmekte çok kararsız kalabilirsiniz bildiğiniz tadlar biler farklı isimler ile menü’de yer alabiliyor. Neyse ki bunun için denediğim çayları sizler için burada yazıyor olacağım. 😉

fotoğraf 1(5) Öncelikle DEM de güzel bir kahvealtı girişi yaptık. İspanyol Omlet ve Simit Peynir (Simit DEM in sırasında olan Taş simit fırınından) Kahvealtı ile birlikte en azından bilindik bir çay ile açılışı yaptık Diyarbakır Çayı.

Çay, Diyarbakır üretimi, Bergamotlu Türk yöresel çayi olarak tarif edilmiş. Bergamot meyvesinin kabukları sıkıldığında ortaya çıkan tad, “Yeşilimtrak sarı fotoğraf 2(7)renkli, hoş kokulu ve acı lezzetli bir sıvı.” olarak tarif edilmekte.
Çayımıza gelirsek, çayı ilk elinize aldığınızda, buram buram bir bergamot kokusu alamayacaksınız. (Tad almada kokunun önemine bağlı olarak, yoğun bergamot kosusu almayı tercih ederdim.) Çayı içmeye başladğınızda ise yoğun bergamot tadi olmayan, buruk, ağızda tadını koruyan, yoğunluğuyla boğazınızda bilindik bir Türk çayı aromasını uzun süre hissettirecek bir çay tadıyorsunuz.

Çayımızı bitirdikten sonra yeni bir çay keyfi için, soğuk suyla yeni tadlar için hazırlık yapmayı da ihmal etmeyelim.

 

 

33Sıradaki çayımız Irish Malt. Menüdeki tarife göre çayımız; “Özel İrlanda Malt viskisi ve kakaonun siyah Assam çayına verdiği aromatik dolgunluk, özgün bir deneyim vaat ediyor.” şeklinde ifade edilmiş.

Çay orta boy yaprakli siyah Assam çayı, İrlanda kreması, İrlanda malt viskisi ve kakaonun çaya verdiği aroma kısmına gelirsek gerçekten de bu tadlar var mı? diye düşünebilirsiniz.  irishmalttea
Çay masaya gelir gelmez, buram buram kakao ile odunsu bir koku sarıyor burnunuzu. Kakao’dan çok Vanilyamsı odunsu bir koku desem daha doğru olur sanırım. Çay demlendikçe de bu keyifli koku artarak kendinizden geçiriyor.

Tadım kısmında, çayda çok hafif bir burukluk bulunmakta, çayin tadina varabilmeniz için acele etmemeniz ve bir süre demlenmesini beklemeniz gerekiyor. Ben denemek amaçlı fincanda almıştım fakat tavsiyem demlik içinde demlenerek içilmesi yönünde olacktır.

Demlenme sonrası, çayı küçük yudumlar yerine büyük yudumlar ile içmeniz tadına daha fazla varmanızı sağlayacak. Bu şekilde denemelerde, ağızda hafif tatlı kakao tadı ile sanki yıllanmiş bir viskiyi bol çukulata ile karıştırmışsınız da tadıyorsunuz gibi bir hissiyat vererek dilinizin arka tarafinda ve boğazınızda belirgin tad kalmasını sağlıyor. Kokusu zaten çayın masaya gelmesi ile beyninize işlemiş oluyor.

Bu arada tavsiyem çayı yutmadan önce bir süre ağzınızda gezdirmeniz ki işte o zaman, çay ile birlikte bir puro yakasınız geliyor…

fotoğraf 5(4)
IRISH MALT TEA

Bu arada fiyatların biraz yüksek olduğunu düşünüyorum, Fincan çay 11TL, Demlik çay ise 13TL gerçi burada çay markalarının da stratejisi önemli ki Türkiye’deki en bilindik yabancı çay markası (ki Dem’deki Irish Malt çay da bu firmanın sanıyorum) Ronnefeldt in fiyat politikasının da yurt dışı fiyatlarına göre çok yükseklerde olması etkili oluyordur.

 

fotoğraf 2(8)
Çay tadım öncesi koklama anı 🙂

Ronnefeldt Irish Malt

Facebook: DemKaraköy

Afiyet Olsun…

DEM Karaköy ve Çay Keyfi;” için 2 yorum

 • 19 Ocak 2016 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  “Çay, Diyarbakır üretimi, Bergamotlu Türk yöresel çayi olarak tarif edilmiş.”cümlesi yanlış bir algı yaratıyor..Çayın Diyarbakır da üretilmediğini biliyorsunuz sanırım.saygılar.

  Yanıtla
  • 19 Ocak 2016 tarihinde, saat 10:44
   Permalink

   Merhaba;
   Farklı bir bilgi vermemek adına test edilen çay’a ait ilgili metin/ler DEM İstanbul firmasının web sitesinden alınmıştır. (http://www.dem-istanbul.com/turk-cayi/). İlginize teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın