Nice, Kısa bir Fransa macerası – Bölüm I

Côte D’Azur bölgesinin güzel şehri Nice.

Haziran ayı içrisinde 9 günlük bir iş seyahati ile Nice, Fransa’ya konferansa gittim. Konferansa gitmekle kalmadım, bir hafta öncesinde Ayhan Sicimoğlu ustadın “Renkler” programında kendisinin de Nice’i ziyaret etmesi de büyük bir şans oldu.

Nice Fransanın güneyinde Côte D’Azur tabir edilen bölgede bulunan bir tatil şehri. Şehir dediğimizde aklınıza İstanbul gelmesin daha çok tatil için gelinen bir Kadıköy ilçesi kadar nüfusu olan bir şehir Nice.

nice map 2  İtalyanların elinde olan ve Barbaros Hayrettin Paşa tarafından alınarak Fransızlara teslim edilen şehrin sahil kenarında 20km koşu/yürüme yolu ( yol dediğinizde aklınıza 10mt genişlikte 2 şerit gelsin) bulunmakta.

Şehrin 2 ana caddesini yürüyerek toplamda 3km lik bir yol ile  şehri baştan uca gezebilirsiniz. (Bkz. Galeri – Nice Road)

Şehrin ana meydanı “Massela” ( Massena Map  ve Bkz. Galeri – Massena Meydan Park Map)

Nice şehirin genel olarak tatil bölgesi ve çok sakin öyle ki taksi şöförüne polislik ne tip olaylar oluyor diye sorduğumuzda ne zamandır bir şey olmadı cevabını aldık. 🙂

Şehir tatil bölgesinde olduğundan yemekten tutun da alışverişe kadar herşey pahalı denebilir. Bir tabak yemeğe 25€ verdiğiniz yer de var 15€ ile yiyebileceğiniz yer de mevcut…

Plajlar halk ve özel olarak 15-20mt olarak parçalara bölünmüş, parasını vererek özel plajdan, dolayısıyla şezlong ve şemsiyeden faydalanabilirsiniz. Özel plaj girişleri 15€- 25€ arası değişmekte. 2 Şezlong ve bir şemsiye aldığınızda 50€ ödeyerek plaja giriş yapabiliyorsunuz. Halk plajlarına girecekseniz de çok fazla hırsızlık olduğundan temkinli olmanızda fayda var. (Bkz. Galeri – Halk & Özel Plaj)

Şehirde kaldığınız süre boyunca yemek yemek için Ayhan Sicimoğlu üstadın referas verdiği mekanları da ziyaret ettik. Bu mekanlardan sadece bir tanesi için çok güzel ve özel olduğunu söyleyebileceğim diğer mekanlar yiyecek açısından çok sıradan.

Nice İtalyan kökenlerinden olsa gerek, lokantalarda çoğunlukla Pizza, Pasta (Makarna) ve deniz mahsülleri bulabilmektesiniz. Deniz mahsülü içinde Balık olmadığını özellikle belirtmek isterim lakin 9 gün boyunca balık pazarını gezdik ve lokantalarda balık bulamadık. Deniz mahsülü olarak sadece kabuklu canlılar bulunmaktaydı.

Le Safari

1 Cours Saleya,06300 Nice, France
Safari, lokantaların olduğu cadde üzerinde ve diğer mekanlar gibi sıradan bir lokanta. Pizza, kırmızı et, makarna ve tatlı yediğimiz mekanda verdiğiniz paranın karşılığını alamadığınızı üzülerek söyleyebilirim.

La Merenda

4 Rue Raoul Bosio, 06300 Nice, France
Sicimoğlu üstad iyi ki bu lokantayı ziyaret etmiş, lakin sadece bir kez yeme fırsatı bulduğumuz lokanta içerisinde 5 masa bulunmakta ve hiçbir an’da bu masaları boş bulamıyorsunuz. Bu ufak aile lokantası için günler öncesinde rezervasyon yapmanız gerekiyor. Biz çok tesadüfi olarak aklımıza estiği gibi gittik ve o an boşalan küçük bir masaya sıkıştık.
Merenda’nın detayları için Sicimoğlu üstadın Nice programını seyretmenizi tavisye ederim ki kısaca bahsetmek gerekirse, Lokanta sahibi beyefendi 48 yıldır aynı menüyü aynı yerlerden aldığı aynı ölçüdeki malzemelerle yapıyor.
Yemekler içerisinde ismin hatırlayamadığım, şarapta pişmiş kırmızı et mükemmeldi diyebilirim. (Bkz. Galeri – La Merenda)

La Voglia

2 Carriera San-Francès-de-Paula, 06300 Nice,France
Sicimoğlu üstad buraya uğramasa da biz neredeyse tüm akşam yemeklerimizi bu keyifli ve leziz mekanda yedik diyebilirim. İtalyan yemekleri yapan lokanta da Pizza, Pasta, salata, deniz mahsülleri ve tatlılar klasik olarak bulunmakta. Lokantaya gittiğinizde öncelikle yanınzdaki masalara göz atmanızı tavsiye edeceğim çünkü porsiyonlar inanılmaz büyük 🙂 (fotoğraflarda tabakların çaplarını görebilirsiniz. ) (Bkz. Galeri – La Voglia)
Porsiyonların büyüklüğünün yanında lezzetlerinin çok çok iyi olduğunu da özellikle belirteyim.
Nice’e yolunuz düşer ise bu iki lokantaya mutlaka uğramalısınız.
Bunun haricinde Bira ile birlikte nohut unundan bakır tepside yapılan Socca tadabilirsiniz ki Sicimoğlu’nun gittiği Soccacı da meşhur ve daima dolu olan bir mekandır.
Konu yemeklerden açılmışken, akşam üstü canınız tatlı çeker ise old town’da bulunan LAC çikolatacısı ( 18 Rue Barla, 06000 Nice,France) ve akşamları dondurma keyfini tatmak için de Fenocchio Glacier (6 Rue de la Poissonnerie 06300 Nice France) a mutlaka uğramalısınız 100 çeşit dondurması bulunan dondurmacının özellikle lavantalı dondurmasını tavsiye ederim. (Bkz. Galeri – LAC & Fenocchio)

Şehre gittiğinizde eğer zamanınız var ise sıcak olmayan saatler için yarım gününüzü asansör ile ya da marina tarafından araçla çıkabilecğeiniz Nice tepesinde geçirmenizi tavsiye ederim. Manzarası ve keyifli parkı ve şelelesi ile dinleneceğiniz bir yer olacaktır.

Ufak notlar:
Yurt dışında sular tatları ve içerisindeki zenginleştirilmiş minerallerden dolayı farklı olduğundan su işmeniz zor olabiliyor. Bu sebeple her markette bulabilecğeiniz Volvic marka limonlu suyu tavsiye edebilirim.
Sanırım şimdilik bu bilgiler yeter gezilecek yerler ve yakın şehirler Monaco ve Cannes hakkındaki bilgiler ile fotoğrafları yakında bölüm II de bulabilirsiniz.

Galeri:

Ayhan Sicimoğlu “Limonata” nice programı

Ayhan Sicimoğlu “Renkler” nice programı

Bir Cevap Yazın